CHMURY

Obserwacje astronomiczne, planet, Słońca, Księżyca i wszystkiego innego :)

Moderatorzy: Coremeil, Lejcyn, Tomasz Zaraś

Postprzez Tomasz Zaraś » 2009-02-16, 21:44

Witam gorąco- bo na dworze jeszcze trwa zima-dość uciążliwa :mrgreen: .
Tym razem zajmiemy się chmurami- bo choć wszyscy je widujemy, nie każdy potrafi je nazwać i rozróżnić.A wiedza wyniesiona ze szkoły na ten temat, jest doprawdy znikoma.Sam gdybym nie interesował się Zjawiskami Atmosferycznymi i Astronomią, nie posiadałbym tego zaplecza wiedzy, jaką zdobyłem przez te 10 lat- odkąd zająłem się Tym bardziej na poważnie.
Teraz czas spędzony przy książkach i obserwacjach procentuje- sam nie żałuje ani chwili poświęconej swej pasji ;-) Ale wracając do chmur- postaram się przybliżyć ich rodzaje i właściwości. Bo występują w różnej postaci i na różnych wysokościach, nawet do 12 km. a tam temp. spada już do - 56° C :shock: O tym też nie każdy pewnie wie... Na dobry początek zajmiemy się chmurą CUMULUS- jest to chyba najczęściej widywana chmurka i czasem ''używana'' do zabawy w : ''ta chmura przypomina np. psa sąsiadki'' :-) To oczywiście żart, ale potrafią przybierać rozmaite formy i pobudzać wyobraźnie zwłaszcza dzieci :-) . Oto przedstawicielka- chmura Cumulus:

Obrazek

Chmury te występują na wysokości do 2 km. dlatego należą do piętra niskiego. Na piętra i 10 podstawowych rodzajów chmur, które składają się z 4 grup, podzielił w 1887 roku Brytyjczyk Ralf Abercromby wraz ze Szwedem Hugonem Hildebrandem Hildebrandssonem - do dziś stosowany jest ich system klasyfikacji. Chmury cumulus bywają zwarte , wyglądają jak duże, pojedyncze wieże. Towarzyszą im silne termiczne prądy wstępujące.Chmury te, mogą się przekształcić w chmurę cumulonimbus, które przynoszą burze i intensywne opady deszczu. Ale o tej chmurze opowiemy innym razem. Chmury są wdzięcznym obiektem do fotografowania, w niektórych powstają wspaniałe zjawiska jak HALO, o którym pisałem wcześniej- które jak widzę zyskało zainteresowanie odwiedzających POA i nasze forum- za co bardzo gorąco dziękuję ;-)
Jak pięknie wyglądają chmury o zachodzie Słońca- mienią się najróżniejszymi barwami i odcieniami, nie jeden z nas z podziwem patrzy jak natura''maluje niebo'' :-)
Może Ktoś z Was, ma wspaniałe zdjęcia chmur, z którymi chciałby się podzielić i pokazać je nam wszystkim- będę bardzo wdzięczny...Na dziś to tyle-ale to dopiero początek sagi o chmurach ;-) Pozdrawiam serdecznie !

Zdjęcie:PAP. Źródła: Zbigniew Sorbrjan '' Meteorologia dla Każdego'' Pruszyński i S-ka Warszawa 2001
Ostatnio edytowano 2009-02-16, 22:03 przez Tomasz Zaraś, łącznie edytowano 2 razy
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Postprzez Janusz_Wiland » 2009-02-18, 23:48

Tomku,

Fajnie, że jestes aktywny i poruszasz tak ważny temat w obserwacjach astro jakim sa chmury. Niestety ostatnio można tylko je ogladac.

Wracając do tematu Cummulusów to znalazłem kilka swoich fotek z tymi chmurami.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Janusz_Wiland Offline


-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2008-04-23, 18:49
Lokalizacja: W-wa-Piotrków Tryb.

Postprzez Janusz_Wiland » 2009-02-18, 23:54

Tak przy okazji pozostałe zdjęcia z tej serii :

Plenery kaszubskie
Janusz_Wiland Offline


-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2008-04-23, 18:49
Lokalizacja: W-wa-Piotrków Tryb.

Postprzez Tomasz Zaraś » 2009-02-19, 00:28

Witam Ciebie Januszu :) Dziękuję, że znów uświetniłeś mój artykuł, Swoimi pięknymi zdjęciami. wielka to radość dla mnie i duma, że Twoje prace, znajdują się w moich skromnych tematach. Tematach, które są tak nam wszystkim bliskie ;-) Dziękuje raz jeszcze i życzę pogodnego nieba! Pozdrawiam gorąco !
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Postprzez Tomasz Zaraś » 2009-02-20, 00:39

Dziś dalszy ciąg naszej '' sagi'' o chmurach ;-) Ostatnio wspomniałem o klasyfikacji chmur, rysunek który zamieszczę dzisiaj, pozwoli nam zobaczyć jak to się przedstawia w rzeczywistości...

KLASYFIKACJA CHMUR


Obrazek

Jak widzimy na samym dole -na wysokości około 2 km. znajdują się chmury niskie , czyli stratus, stratocumulus, cumulus (znany nam z ostatniego postu :-)), nimbostratus .
Po wyżej 6 km. ukształtowały się chmury średnie takie jak: altostratus, altocumulus, cumulonimbus. Zaś już naprawdę bardzo wysoko, znajdują się chmury takie jak cirrus, cirrostratus,oraz cirrocumulus. W oczy rzuca się chmura cumulonimbus, która ma ogromna rozpiętość i wznosi się na wiele km. Chmury wysokie zbudowane są z kryształków lodu. W nich często dochodzi do załamania światła słonecznego bądź księżycowego i powstają wspaniałe zjawiska - opisane już w artykule o HALO :-D Pozostaje nam zatem zająć się kolejną chmurą piętra niskiego: STRATOCUMULUS
[center]
Obrazek[/center]

Chmura ta jest warstwowo kłębiasta w postaci szarej warstwy albo wielu płatów przypominających kształtem bryły .Złożona jest z kropel chmurowych wody. Na dziś to tyle :mrgreen: Życzę wielu miłych wrażeń podczas obserwacji chmur- warto mieć przy sobie aparat.Nigdy nie wiadomo czego będziemy świadkiem :lol: Pozdrawiam gorąco ;-)

Rysunek na podstawie książki: ''Meteorologia Dla Każdego'' Zbigniew Sorbjan Pruszyński i S-ka Warszawa 2001 Zdjęcie: PAP.
Ostatnio edytowano 2009-02-20, 00:41 przez Tomasz Zaraś, łącznie edytowano 1 raz
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Postprzez Tomasz Zaraś » 2009-05-01, 17:41

Witam po dłuższej przerwie...Wiele się dzieje nie tylko w przyrodzie i Zjawiskach Atmosferycznych ale i w naszym życiu. Dziś zajmiemy się dalej'' sagą '' o chmurach ;-)

[center]NIMBOSTRATUS[/center]

Chmura ta jaki i pozostałe z piętra niskiego zbudowana jest z kropelek wody ale zawiera także kryształki lodu-mieszaniny ciekłych i stałych cząstek. Towarzyszą jej obfite opady deszczu a w zimie śniegu. Nimbostratus jest grubą i ciemną chmurą- bezkształtną. Rozpościera się na wysokości około 2000 m. Czasem przenika do pozostałych pieter.
Ostatnio edytowano 2009-05-01, 18:09 przez Tomasz Zaraś, łącznie edytowano 2 razy
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Postprzez deadmike77 » 2009-06-05, 20:51

Pozwól Tomku, że dorzucę się garścią informacji do Twojego wątku (żeby nie zakładać odrębnego) i omówię moje ulubione zjawisko ściśle związane z chmurami cumulonimbus, cumulus,... czyli zjawisko mamma (lub jak kto woli mammatus)

MAMMATUS - jest to zjawisko występujące w chmurach cumulonimbus, cumulus, altostratus, altocumulus, stratocumulus oraz cirrus objawiające się występowaniem w dolnej części chmur "bąbli" przypominających wymiona (stąd wzięła się też nazwa tej chmury czyli "mamma").

Obrazek

Obrazek
Zjawisko mamma sfotografowane przeze mnie w sierpniu 2008


Dokładny mechanizm powstawania tych chmur nie jest jeszcze do końca znany. Najczęściej pojawiają się one najczęściej po przejściu burzy (choć występują też wielu innych przypadkach; podobno ktoś obserwował mammatusy uformowane na smudze kondensacyjnej pozostawionej przez samolot) , gdy chłodne powietrze z chmury cumulonimbus opada w dużo cieplejsze powietrze znajdujące się poniżej chmury. Jeżeli różnica temperatur jest duża powstaje wtedy coś na kształt "ciągu wstecznego" unoszącego to zimne powietrze z powrotem do góry i formującego w podstawie chmury cumulonimbus złowieszczo wyglądające bąble mamma.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
deadmike77 Offline

Avatar użytkownika
-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2009-03-11, 00:09
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Adam Tomaszewski » 2009-06-06, 18:26

Deadmike świetne fotki. Postaram się dodać też coś od siebie jak przejdę na drugi komputer ;)
Adam Tomaszewski Offline

Avatar użytkownika
-#30%
-#30%
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2008-04-14, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Adam Tomaszewski » 2009-06-06, 20:56

To teraz pokażę kilka moich fotek. Szału nie ma, na 3 zdjęciu widać iryzacje. :tease:
Po kliknięciu na miniaturkę wyskoczy zdjęcie w większej rozdzielczości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Adam Tomaszewski Offline

Avatar użytkownika
-#30%
-#30%
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2008-04-14, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Postprzez deadmike77 » 2009-06-06, 22:15

Adam gratuluje, fotki niczego sobie :-D

A jeśli chodzi o iryzację to kiedyś (trochę przypadkiem) upolowałem coś takiego (widoczna w prawym górnym rogu):

Obrazek

I z kolejne zdjęcie z tej samej beczki :-)

Obrazek
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
deadmike77 Offline

Avatar użytkownika
-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2009-03-11, 00:09
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Adrian D » 2009-06-07, 13:48

To ja sie pochwalę panoramką ze Słoncem pobocznym sprzed 2 tygodni
Obrazek

Oraz większa rozdzielczość
Panoramka

Pozdrawiam,
Adrian.
Adrian D Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2009-03-11, 14:37

Postprzez Adam Tomaszewski » 2009-06-08, 16:59

Niezła fotka. HDR?
Adam Tomaszewski Offline

Avatar użytkownika
-#30%
-#30%
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2008-04-14, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Postprzez deep_space » 2009-06-08, 22:24

Coś mi sie wydaje ze udało mi sie złapac na fotkach powstawanie burzy :)

na początku bardo ładny cumulonimbus - zaciekawił mnie bo był "dość" potężny i partie chmur w zastraszającym tempie pieły sie w góre

Obrazek

po około 15 minutach w jego miejscu powstało coś takiego ;-)

Obrazek

i powoli "rosło...

Obrazek

..i zblizało sie w szaleńczym tempie...

Obrazek

Obrazek

na szybko jeszcze przed przymusową ewakuacją próbowałem zrobic panoramke (całośc nie miesciła sie w obiektywie 17 mm) ale nie za bardzo wyszła gdyż juz bardzo mocno wiało

Obrazek

a pózniej to juz rozpętało sie prawdziwe piekło :mrgreen:


dodam ze od początu powstawania błyskawic co prawda nie widziałem ale grzmoty (jesli mozna tak nazwać coś co brzmiało jak nieprzewany jeden grzmot trwający tyle czasu) były potęzne i dochodziły tak mnie się wydaje z górny partii tej "chmurki"

całośc przetoczyła sie nad moją głową :) jak wyłaniało sie z drugiej strony budynku nawet fajnie to wyglądało :mrgreen:

Obrazek


całośc przetoczyła sie z północy na południe
co ciekawe w momencie powstawania na zachodzie miałem taki widoczek

Obrazek

tak wieć pełna różnorodnośc :)

pozdrawiam
deep
Ostatnio edytowano 2009-06-08, 22:32 przez deep_space, łącznie edytowano 2 razy
....................................................................
deep_space Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 101
Dołączył(a): 2008-05-25, 22:18
Lokalizacja: Leszno

Postprzez Adrian D » 2009-06-10, 20:11

Adam Tomaszewski napisał(a):Niezła fotka. HDR?


Nie,tylko obciągnięty histogram na Lr,ekspozycja na niebo,jak kiedyś będzie mi sie chciało to podmienię ten przepalony środek :-) .
Pozdro.

[edit]: właśnie się zorientowałem że nie wrzuciłem większej rozdzielczości,sorki poprawka w takim razie:
Panorama
Ostatnio edytowano 2009-06-10, 20:18 przez Adrian D, łącznie edytowano 2 razy
Adrian D Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2009-03-11, 14:37

Postprzez Tomasz Zaraś » 2009-06-11, 19:14

WITAM

Bardzo dziękuję Wszystkim za takie zainteresowanie chmurkami i nie tylko, za dodawanie nowych wątków i tak wspaniałych zdjęć ;-) Co mogę powiedzieć na temat dodanych przez Was fotografii ? :!wow!: Wspaniałe - zdjęcia są znakomite a wątki bardzo ciekawe i przynoszą wiele dobrego i ciekawego to tych tematów :!great!: To wszystko przerosło moje najśmielsze oczekiwania :-) Nie ukrywam, że bardzo mnie to raduje, cieszy i sprawia wiele satysfakcji ;-) Wierzyć się nie chcę, że w chmurach, może zachodzić tak wiele ciekawych i czasem niesamowitych zjawisk 8-) A my jesteśmy tu po to- by je podziwiać, badać ich naturę - jak również polować na nie z naszymi aparatami w rękach ;-) Pozdrawiam Wszystkich współtworzących ten mój skromy dział na forum POA, jak i także Tych- Którzy nas tutaj odwiedzają ;-) W końcu to dla Was tworzymy to wszystko :-) Dużo :sun:
Ostatnio edytowano 2009-06-11, 19:48 przez Tomasz Zaraś, łącznie edytowano 5 razy
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Następna strona

Powrót do Obserwacje nieba

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron